Výhody a nevýhody životního pojištění

Jaké jsou výhody životního pojištění? Předvším je třeba rozlišit výhody rizikového, kapitálového či investičního a důchodového pojištění.

Obecně lze jako výhodu životního pojištění jmenovat pojistnou ochranu. Závazek pojišťovny (pojistitele) plnit v případě pojistné události. Toto si klient platí tzv. rizikovým pojistným. V případě rizikového životního pojištění je to jediná a zásadní výhoda. K tomu koneckonců rizikové pojištění je (podobně, jako pojištění majetku ap., u kterého samozřejmě také není spořící složka). Rizikové pojistné je vlastně úplata pojišťovně za pojistnou ochranu určenou pojistnou smlouvou.

Výhody kapitálového a investičního životního pojištění:

  • pojistná ochrana – v případě pojistné události musí pojišťovna plnit
  • zhodnocení finančních prostředků – část pojistného tvoří spořicí (investiční) složku, která je zhodnocována
  • možnost odečíst si z daňového základu až 12 000 Kč ročně za platby na životní pojištění – dle zákona o daních z příjmů
  • možnost volby investiční strategie a tím i výši zhodnocení – u investičního životního pojištění sám klient rozhoduje, jak se budou jeho finanční prostředky zhodnocovat
  • bezstarostnost při rozhodování o možnostech zhodnocení – u kapitálových a investičních životních pojištění s garantovaným zhodnocení se nestaráte, kam vaše finanční prostředky investovat, to za vás dělá pojišťovna
  • příspěvek zaměstnavatele až 24 000 Kč – zaměstnavatel může přispívataž 24 000 Kč ročně a celou částku si odečíst z daňového základu (v případě, že nebude příspívat na penzijní připojištění)
  • variabilita – u investičního a u variabilního kapitálového životního pojištění může klient jednoduše měnit parametry pojistné smlouvy, např. snižovat či zvyšovat pojistnou částku či pojistné, přidávat či odebírat různá připojištění, dokonce i měnit pojistnou dobu. Klient si jednoduše přizpůsobuje životní pojištění své momentální potřebě a aktuální životní situaci.

Nevýhody kapitálového a investičního životního pojištění:

Mezi nevýhody je možné počítat, že životní pojištění je „běh na dlouhou trať“, i když to může být i jeho výhoda. Protože živitní pojištění si klient většinou uzavírá právě na dobu svého produktivního života.

Další nevýhodou mohou být vyšší náklady v případě zhodnocování než je tomu třeba u otevřených podílových fondů. Ovšem je třeba si neplést investování s pojištěním. Pro tyto případy lze tyto složky oddělit.

Nevýhodou je, že ne každý klient může životní pojištění uzavřít. Pojišťovny zkoumají zdravotní stav pojištěného a jakmile je pro ně příliž velkým rizikem, odmítnou ho pojistit. Pak je třeba zvolit pojištění bez pojistné částky (nebo s nízkou pojistnou částkou) pro případ smrti, či nepojistit zproštění od placení.

Problém je i s nízkou likviditou, čili rychlostí dostupnosti finančních prostředků. Peníze uložené v životním pojištění nejsou tak lehce dostupné jako například v podílových fondech.Co si myslíte o výhodách a nevýhodách životního pojištění vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..